Witamy na stronie naszej szkoły!
Zapraszamy na spacer po SP5
Integracja w SP5

Archeologiczna wycieczka do Starego Dzierzgonia

01

22 września 2017 r. uczniowie klas siódmych wraz z nauczycielami (Małgorzatą Rutecką, Anna Kalbarczyk oraz Piotrem Brylem i Sewerynem Szczepańskim) udali się na wycieczkę do Starego Dzierzgonia.

Celem było staropruskie grodzisko i wizyta na odbywających się tam wykopaliskach archeologicznych. Uczniowie mieli okazję zdobyć informacje na temat odległych dziejów grodziska, na którym ludzie zamieszkiwali już około 2500 lat temu! W XI-XIII w. miejsce to służyło jako warownia dla wojowników z pruskiego plemienia Pomezanów. Podczas wycieczki uczniowie zapoznali się też z fragmentem krzyżackiej kroniki, w której znajdują się informacje na temat wojen rycerzy z krzyżami na piersi z pogańskimi Prusami, a także opis walk o warownię. Jedną z największych atrakcji niewątpliwie okazała się wędrówka po ogromnych wałach ziemnych, a także próba sforsowania grodziska – podobnie jak uczynili to w 1248 r. Prusowie i Pomorzanie, którym udało się odebrać Krzyżakom wcześniej zajęty przez nich gród. Wspinaczka na liczącą około 20 m wysokości stromiznę okazała się wyczerpująca, a jak uczynili to 769 lat temu odziani w kolczugi wojownicy? Trudno nam było to sobie wyobrazić! Zapoznaliśmy się także z prowadzonymi przez archeologa z Warszawy, Daniela Gazdę, wykopaliskami. Zobaczyliśmy, jak wyglądają szczątki spalonego wału i mieliśmy okazję rozpoznać jego konstrukcję. Na koniec odwiedziliśmy także pałac w Kamieńcu i dzięki uprzejmości panów stróżujących mogliśmy wejść do środka. Ciekawostką okazała się dawna kaplica oraz… grób psa Pilota, którego podarował właścicielom Kamieńca Adolf Hitler! Wróciliśmy ubłoceni, mokrzy, zmęczeni, ale posileni smakołykami ze sklepu w Kamieńcu i w konsekwencji bardzo zadowoleni!

Seweryn Szczepański

baner Krolowa Sniegu