Witamy na stronie naszej szkoły!
Zapraszamy na spacer po SP5
Krótka historia szkoły
Integracja w SP5
Nadanie szkole sztandaru oraz imienia Polskich Noblistów
Patroni szkoły
Nobliki

Uzyskaliśmy certyfikat Szkoła Zawodowych Perspektyw

 

certyfikat

17 czerwca 2015 r. koordynator działań zawodoznawczych w szkole, pani Magdalena Bielawska, podczas uroczystości z okazji 30-lecia szkoły przekazała na ręce pani dyrektor Barbary Szabelskiej certyfikat Szkoła Zawodowych Perspektyw.

Od października do kwietnia bieżącego roku szkolnego 2014/2015 nasze gimnazjum brało udział w ogólnopolskim konkursie, zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie, którego celem było wsparcie naszych uczniów w wyborze ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Zwieńczeniem wszystkich podjętych działań zawodoznawczych jest dla nas uzyskanie w kwietniu 2015 roku tytułu Szkoła Zawodowych Perspektyw oraz certyfikatu, wyróżniającego naszą szkołę jako jedyną placówkę oświatową w Iławie za podejmowane działań zawodoznawczych.

Najważniejsze zadania w ramach konkursu były następujące:

1. Spotkania ze specjalistą ds. doradztwa edukacyjno-zawodowego. Pogawędka nt. Jak planować swoją przyszłość, jak wybór szkoły wpływa na nasze dalsze losy, dlaczego warto uczyć się języków obcych.

2. Wizyty uczniów w lokalnych firmach rodzinnych. Poznanie ich historii i przedstawienie w postaci felietonu. Uczniowie odwiedzili:

  • piekarnię państwa Kłosowskich,
  • zakład fotograficzny Zabłoński,
  • zakład fryzjerski Waśniewska,
  • masarnię państwa Jabłońskich.
3. Zapomniane zawody i ich znaczenie dla życia lokalnej społeczności. Konkurs plastyczny „Brakujące i zapomniane zawody”, Spotkanie z doradcą zawodowym w PUP:
  • „Ranking zawodów deficytowych i nadwyżkowych w powiecie iławskim”,
  • możliwość podjęcia nauki i zatrudnienia dla uczniów niepełnosprawnych,
  • kariera zawodowa, w jaki sposób szukać pracy, jak napisać dobry list motywacyjny,
  • wycieczki do deficytowych zakładów pracy (szkutnik, cieśla, szewc, drukarnia, nadleśnictwo).

4. „Nastoletni milionerzy” – przygotowanie krótkiego filmu przedstawiającego historię osób, które w młodym wieku zarobiły swój pierwszy milion. Pokazanie, że warto realizować swoje pomysły, dzielić się nimi z innymi. Uczniowie odwiedzili: Hotel Tiffi, Hotel Stary Tartak, Fabrykę Okien i Drzwi Dziadek.

5. Warsztaty w klasach trzecich „Własna firma, czy praca w korporacji”. Przedstawienie różnic wynikających z tych dwóch form zatrudnienia. Wskazanie plusów i minusów dla każdej z nich.

6. Przeprowadzenie ankiety predyspozycji zawodowej uczniów przy konsultacji z doradcą zawodowym Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Iławie.

7. Zorganizowanie w szkole dnia kariery zawodowej, podczas którego zaprezentowane zostały różne ścieżki rozwoju zawodowego. Założeniem było przedstawienie różnych dróg dojścia do danego zawodu/stanowiska. W tym dniu przeprowadzono:

  • wystawy albumów i teczek zawodoznawczych w czytelni,
  • apele zawodoznawcze: Różne drogi dojścia do danego zawodu (pedagog, kurator, nauczyciele, funkcjonariusz służby więziennej, pracownik administracyjny),
  • wystawę albumów i teczek zawodoznawczych w holu przy wejściu do szkoły,
  • spotkanie dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu iławskiego z rodzicami i uczniami klas III,
  • recytację wierszy poświęconych różnym zawodom, wiersz śpiewany - występ szkolnego zespołu „End Banch”,
  • spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską (ścieżka kształcenia).

8. Kalambury – jaki to zawód, ogólnoszkolny konkurs, w którym przedstawiciele klas odgadują (na zasadzie kalamburów), jaki zawód jest prezentowany.

9. Wystawa prac plastycznych „Brakujące i zapomniane zawody” (aula szkolna).

10. Gry zawodowe w świetlicy szkolnej: Memo zawodowiec, Zawodowy poker.

Psycholog szkolny
Magdalena Bielawska

Synergia-logo

E-dziennik

 office365

   certyfikat

certyfikat eap

au

rpk

 gd il

szp

 
SP5 Iława

 baner Krolowa Sniegu

 

Szkoła Podstawowa nr 5

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Polskich Noblistów

ul. Wiejska 11

14-202 Iława

tel./fax (89) 649-56-61, (89) 648-86-10

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.