Motyw dziecka w literaturze współczesnej. Podsumowanie projektu edukacyjnego

o dzieciach

16 czerwca 2015 r. w auli szkolnej GS2 nastąpiło podsumowanie projektu edukacyjnego „Motyw dziecka w literaturze współczesnej”.

W ubiegłym i w tym roku szkolnym w naszym gimnazjum realizowany był projekt „Motyw dziecka w literaturze współczesnej”. Jego celem było wybranie, przeanalizowanie i zaprezentowanie wartościowych współczesnych powieści, w których główną rolę odgrywa popularny obecnie w literaturze motyw dziecka. Projekt pod kierunkiem Rafała Rutkowskiego realizowali w integracyjnej klasie II i III c: Oliwia Nowakowska i Szymon Golubski.

Oto utwory, które czytali i analizowali uczniowie:

• Clive Staples Lewis, „Opowieści z Narnii” (1950-1956). Cykl powieści fantasy, mówiący o poznawaniu Chrystusa i wewnętrznej przemianie ludziw chrześcijan. Kilkoro angielskich dzieci trafia do rządzonej przez Lwa Aslana krainy o nazwie Narnia. Przybywają tam w celu walki ze złem, które zagraża magicznemu światu.
      • William Golding, „Władca much” (1954). Powieść o złu i grzechu. Utwór opowiada o grupie chłopców, żyjących na wyspie po wojnie nuklearnej. Pokazuje on, że wszyscy ludzie są skłonni do czynienia zła, które w krótkim czasie niszczy ludzką duszę.
      • Harper Lee, „Zabić drozda” (1960). Powieść antyrasistowska. Narratorką w utworze jest sześcioletnia córka adwokata, który podejmuje się obrony czarnoskórego mężczyzny niesłusznie posądzonegoo gwałt na białej dziewczynie.
      • Jose Mauro de Vasconcelos, „Moje drzewko pomarańczowe” (1968). Opowieść o dziecięcej wrażliwości, o kilkuletnim chłopcu, który stwarza sobie fantastyczny świat, chroniąc się w nim przed brutalną rzeczywistością. Jego jedynymi przyjaciółmi stają się: drzewko pomarańczowe i stary, samotny Portugalczyk.
      • Athol Fugard, „Tsotsi” (1980). Powieść o sile słabości. Utwór opowiada o czarnoskórym przywódcy gangu ulicznego z RPA.Ukradzione przez niego dziecko zmienia całkowicie jego życie i stosunek do innych ludzi.
      • Eric Emmanuel Schmitt, „Oskar i pani Róża” (2002). Utwór o śmiertelnej chorobie i Panu Bogu, przedstawiający historię chłopca chorego na białaczkę. W obliczu śmierci odkrywa Boga. Swoje ostatnie dni, z pomocą starej wolontariuszki - Róży, przeżywa lepiej i intensywniej.
      • Lisa Samson, „Bella” (2008). Powieść antyaborcyjna. Opowiada historię samotnej kobiety, która zastanawia się, czy nie zabić swojego nienarodzonego dziecka. Dzięki interwencji przyjaciela z pracy postanawiaje urodzić.

Prezentację w Prezi, przedstawioną w auli GS2, wykonała Oliwia Nowakowska.

prezentacja

wnioski

Jako ciekawostkę prezentujemy trailery filmów, zrealizowanych na podstawie niektórych z powyższych powieści.

baner Krolowa Sniegu