FOT 3461

Biblioteka szkolna jest interdyscyplinarną pracownią ogólnoszkolną, w której uczniowie uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli oraz indywidualnie pracują nad zdobywaniem i poszerzaniem wiedzy. Jest ośrodkiem edukacji czytelniczej i informacyjnej. Biblioteka uczestniczy w pełnieniu podstawowych funkcji szkoły wobec uczniów: kształcącej, wychowawczej, diagnostyczno-prognostycznej, opiekuńczo-wychowawczej, kulturalno-rekreacyjnej. Wspiera nauczycieli w codziennej pracy dydaktyczno-wychowawczej.

W bibliotece GS2 stosowane są różnorodne formy pracy pedagogicznej. Zainteresowania i zamiłowania czytelnicze rozwijane są poprzez indywidualną, grupową i zbiorową pracę z czytelnikami - organizowanie wystaw i konkursów, quizów, rankingów (np. najchętniej czytanych książek), pogadanki o dobrych książkach, które warto przeczytać, zajęcia otwarte dla uczniów szkół podstawowych, wychodzenie z uczniami do przedszkoli (czytanie dzieciom książek), pomaganie uczniom w nauce.

Integralną częścią biblioteki jest ICIM: Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. Służy ono do celów edukacyjnych. Zapewnia uczniom i nauczycielom dobre warunki do nauki i pracy samokształceniowej. Użytkownicy mogą poszukiwać w Internecie lub w encyklopediach multimedialnych informacji potrzebnych do wykorzystania na lekcjach, mogą też tworzyć własne dokumenty i prezentacje oraz korzystać z dostępnych w bibliotece programów edukacyjnych. Użytkownicy Centrum zobowiązani są do zapoznania się z regulaminem ICIM i do przestrzegania go.

Nauczyciele zatrudnieni w bibliotece szkolnej:

Dorota Rzymowska
wykształcenie: mgr bibliotekoznawstwa i informacji naukowej
studia podyplomowe: diagnoza i terapia pedagogiczna, oligofrenopedagogika
status zawodowy: nauczyciel dyplomowany

Małgorzata Rutecka
wykształcenie: mgr pedagogiki ogólnej
studia podyplomowe: filologia polska,
bibliotekoznawstwo z informacją naukową
i edukacją czytelniczo-medialną, oligofrenopedagogika
status zawodowy: nauczyciel dyplomowany

Olga Bryl